A szemlencse elhomályosodását szürkehályognak nevezzük. A szürkehályog, vagy orvosi nevén, cataracta, nem gyógyítható orvosságokkal: ha egyszer megjelent, fokozatosan rontja a látásélményt. Szerencsére van megoldás, méghozzá a fájdalommentes és gyors lézeres szemműtét és a műlencse beültetés formájában. Mennyibe kerül mindez? Egy szürkehályog műtét ára a műlencse típusától is függ. A konzultációnak, illetve a biometriának (azaz a személyre szabott, svájci Lenstar készülékkel végzett lencsetervezésnek) is külön díja van.
Más árak vonatkoznak az egyfókuszú aszférikus műlencse beültetésére, és megint más költségei vannak a trifokális műlencse beültetésének is. A kettő között vannak alapvető különbségek. Az egyfókuszú-, más néven monofokális lencsékkel a műtéten átesett páciensek távollátása korrigálható, olvasáshoz azonban a számukra általában szükség van szemüvegre a későbbiekben. A trifokális lencsék ezzel ellentétben nem csupán egy adott fókusztávolságra, de közelre és távolra is tökéletes látásélményt garantálnak.
Ezek a továbbfejlesztett multifokális lencsék roppant népszerűnek számítanak a páciensek körében, természetesen nem véletlenül. A tendencia azt mutatja ugyanis, hogy a trifokális műlencse beültetés után az érintettek közel 80%-a teljes mértékben elhagyhatja a látást javító segédeszközök használatát. A szakorvos véleménye szerint a trifokális lencse azoknak az 50 év felettieknek nyújt ideális választást, akiknek gondok vannak a rövid és/vagy távollátásával, és szeretnék véglegesen korrigálni a problémát és elhagyni a szemüvegviselést.
Mivel a két lencsetípus közül a trifokális a multifunkcionálisabb, az ára is értelemszerűen magasabb, mint a monofokális lencséé. A szürkehályog műtét ára, amint azt láthatjuk, több tényező függvénye is. Annak érdekében, hogy teljes képet lássunk a beavatkozásról, így többek között a műtét menetéről vagy a fizetés módjáról, mindenképpen érdemes felvenni a kapcsolatot a szemész szakorvos és szürkehályog specialistával, Dr. Nagymihály Attilával.